Product Description
| Model Number | WA85N6750BV |
|---|---|
| Washing capacity | 8.5 kg |
| Spin Speed | 720 RPM |
| Weight (kg) | 49 Kg |
| Depth (mm) | 701 mm |
| Height (mm) | 1075 mm |
| Width (mm) | 645 mm |
| Height With Lid Open (mm) | 1430 mm |
| Accessories included | 1 x Hot water Inlet Hose, 1 x Cold Water Inlet Hose, 1 x Outlet Hose |
| Finish Colour | Black |
| Notes | *The drain hose for this machine is located on the side. The width stipulated has taken this into account. |
| Primary Product Category | Top Load Washer |
|---|---|
| Water efficient | 4 |
| Energy consumption | 106 Kwh |
| Number of Cycles | 12 |
| Water consumption | 87 L |
| Washing Machine Type | Top Load |
| Water Inlets | Hot and Cold |
|---|
| Control type | Push buttons |
|---|---|
| Direct Drive Motor | |
| Time delay |










Reviews
There are no reviews yet.