Product Description
| Model Number | WAT24220AU |
|---|---|
| Washing capacity | 8 kg |
| Spin Speed | 1200 RPM |
| Weight (kg) | 71 Kg |
| Depth (mm) | 590 mm |
| Height (mm) | 848 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
ENERGY EFFICIENCY
| Energy Star Rating |
|---|
ADDITIONAL DIMENSIONS
| Depth With Door Open | 633 mm |
|---|
OTHER
| Package Dimensions (H x W x D) | 875 x 655 x 710 |
|---|---|
| Primary Product Category | Front Load Washer |
| Water efficient | 4.5 |
| Transfer to Clearance | |
| Energy consumption | 315 Kwh |
| Water consumption | 68 L |
| Add items after youve started the load | |
| Overflow Protection | |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 4242002952758 |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
ELECTRICAL CONNECTION
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
PROGRAMS
| Jeans | |
|---|---|
| Dark Wash | |
| Number of Programs | 15 Programs |
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Handwash | |
| Wool | |
| Regular |
| Rinse | |
|---|---|
| Easy Care | |
| Drum Clean | |
| Pre-wash Cotton | |
| Silent Wash | |
| Drain and Spin | |
| Mixed | |
| Shirts | |
| Sports |
SAFETY FEATURES
| Child lock |
|---|
| Time Remaining Display |
|---|
DOOR
| Default Door Hinge | Left |
|---|
WATER EFFICIENCY
| Litres Used Per Wash | 68 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01291 |
NOISE LEVEL
| Noise Level Spinning | 74 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 50 dB |
COUNTRY OF ORIGIN
| Origin | China |
|---|




4 Star





Reviews
There are no reviews yet.