Product Description
| Model Number | EWW7524ADWA |
|---|---|
| Washing capacity | 7.5 kg |
| Drying capacity | 4.5 kg |
| Spin Speed | 1200 RPM |
| Weight (kg) | 64.5 Kg |
| Depth (mm) | 575 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 1 x 1350mm Cold Water Inlet Hose, 1 x 1450mm Drain Outlet Hose. |
| Finish Colour | White |
| Notes | ** Single Cold Water Inlet Required Uses Inbuilt Heater to Heat Water |
| Finish Colour Description | White Cabinet/ Dark See Through Front Door panel. |
| Stacking kit included |
ENERGY EFFICIENCY
| Energy Star Rating Wash | 4 |
|---|---|
| Energy Star Rating Dry | 2.5 |
ADDITIONAL DIMENSIONS
| Package Weight (kg) | 64.5 |
|---|
OTHER
| Package Dimensions (H x W x D) | 870 x 635 x 614 |
|---|---|
| Primary Product Category | Washer Dryer Combo |
| Water efficient | 4.5 |
| Energy consumption | 294 Kwh |
| Water consumption | 64 L |
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Front load |
ELECTRICAL CONNECTION
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 Amps |
| Length of cord | 1.5 m |
PROGRAMS
| Energy Saver | |
|---|---|
| Number of Programs | 15 Programs |
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Drum Clean | |
| Wool Softening | |
| Mixed | |
| Spin | |
| Vapour Refresh | |
| Bedding | |
| Rinse and Spin |
SAFETY FEATURES
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
DOOR
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
WATER EFFICIENCY
| Litres Used Per Wash | 64 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01678 |
NOISE LEVEL
| Noise Level Spinning | 52 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 49 dB |










Reviews
There are no reviews yet.