Product Description
| Dryer Type | Condenser |
|---|---|
| Model Number | WTG86400AU |
| Drying capacity | 8 kg |
| Weight (kg) | 42 Kg |
| Depth (mm) | 599 mm |
| Height (mm) | 842 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Finish Colour | White |
ENERGY EFFICIENCY
| Energy Star Rating |
|---|
OTHER
| Package Dimensions (H x W x D) | 870 x 630 x 670 |
|---|---|
| Primary Product Category | Clothes Dryer |
| Capacity | 8 |
| Energy consumption | 360 Kwh |
| Interior Drum | Stainless Steel |
| EAN | 4242002858982 |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
ELECTRICAL CONNECTION
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
PROGRAMS
| Super Quick | |
|---|---|
| Number of Programs | 15 Programs |
| Quick Dry | |
| Wool | |
| Easy Care | |
| Cotton Dry | |
| Wool Softening | |
| Down Wear | |
| Allergy Plus | |
| Mixed | |
| Shirts | |
| Extra Dry | |
| Time Dry | |
| Easy Iron Dry | |
| Sports |
SAFETY FEATURES
| Child lock |
|---|
DOOR
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
COUNTRY OF ORIGIN
| Origin | Poland |
|---|
NOISE LEVEL
| Highest Operating Noise | 8 dB |
|---|










Reviews
There are no reviews yet.