Product Description
Dryer Type:Heat Pump
Model Number:EDH3786GDW
Drying capacity:8 kg
Finish Colour:White
DIMENSIONS
| Depth | 600 mm |
|---|---|
| Height | 850 mm |
| Width | 600 mm |
KEY SPECS
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
OTHER FEATURES
| Dryer Controls | Dial |
|---|---|
| Features | Auto Off Ultimate Care Heat Pump System Rapid 38 minute cycle for a small load Woolmark Blue Certified Special programs for easy iron Easy to install condenser drying system Reversing tumble action |
| Auto Sensing | |
| LED Display | |
| Anti Crease |
ENERGY EFFICIENCY
| Energy Star Rating |
|---|
OTHER
| Package Dimensions (H x W x D) | 890 x 640 x 680 |
|---|---|
| Primary Product Category | Clothes Dryer |
| Transfer to Clearance | |
| Energy consumption | 184 Kwh |
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Front Venting | |
| EAN | 7332543451395 |
DOOR
| Default Door Hinge | Left |
|---|
SAFETY FEATURES
| Lockable Door |
|---|
NOISE LEVEL
| Noise Level Washing | 66 dB |
|---|---|
| Highest Operating Noise | 8 dB |
PROGRAMS
| Cotton | |
|---|---|
| Quick Dry | |
| Delicate | |
| Steam program |
FUNCTIONS
| Energy Saving Function |
|---|
SMART FEATURES
| Water Tank Full Indicator |
|---|










Reviews
There are no reviews yet.