Product Description
| Model Number | EWW1042ADWA |
|---|---|
| Washing capacity | 10 kg |
| Drying capacity | 6 kg |
| Spin Speed | 1400 RPM |
| Weight (kg) | 79 Kg |
| Depth (mm) | 689 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 1 x 1350mm Cold water Inlet Hose, 1 x 1450mm Drain Outlet Hose. |
| Finish Colour | White |
| Finish Colour Description | White Cabinet with Dark Front Door & Control Panel. |
ENERGY EFFICIENCY
| Energy Star Rating Wash | 5 |
|---|---|
| Energy Star Rating Dry | 3 |
| Primary Product Category | Washer Dryer Combo |
|---|---|
| Water efficient | 4.5 |
| Water consumption | 86 L |
| Overflow Protection | |
| Washing Machine Type | Front load |
| Allergy | |
| EAN | 9315540407549 |
| Eco Program | |
| Wool Finish | |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
ELECTRICAL CONNECTION
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 Amps |
| Length of cord | 1.5 m |
SAFETY FEATURES
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
DOOR
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
NOISE LEVEL
| Noise Level Washing | 49 dB |
|---|
PROGRAMS
| Number of Programs | 15 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Quick Dry | |
| Easy Care | |
| Auto Program | |
| Wool Softening | |
| Mixed | |
| Spin | |
| Vapour Refresh | |
| Bedding | |
| Time Dry | |
| Everyday | |
| Rinse and Spin |










Reviews
There are no reviews yet.