Product Description
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | WTW87566AU |
| Drying capacity | 9 kg |
| Weight (kg) | 54.5 Kg |
| Depth (mm) | 599 mm |
| Height (mm) | 842 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Accessories included | 1 x Drain hose included |
| Finish Colour | White |
| Notes | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. |
| Stackable | Yes |
| Stacking kit included | No |
| Drain hose included | Yes |
ENERGY EFFICIENCY
| Energy Star Rating |
|---|
ELECTRICAL CONNECTION
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.45 m |
OTHER
| Primary Product Category | Clothes Dryer |
|---|---|
| Capacity | 9 |
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Allergy | |
| EAN | 4242005129492 |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
SAFETY FEATURES
| Child lock |
|---|
DOOR
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
PROGRAMS
| Number of Programs | 14 Programs |
|---|---|
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool Softening | |
| Down Wear | |
| Allergy Plus | |
| Mixed | |
| Quilts | |
| Shirts | |
| Fast 40 | |
| Towels | |
| Sports |
NOISE LEVEL
| Highest Operating Noise | 9 dB |
|---|










Reviews
There are no reviews yet.