Product Description
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | WT47W580AU |
| Drying capacity | 9 kg |
| Weight (kg) | 56 Kg |
| Depth (mm) | 599 mm |
| Height (mm) | 842 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Finish Colour | White |
| Stackable | yes |
| Energy Star Rating |
|---|
ELECTRICAL CONNECTION
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
OTHER
| Primary Product Category | Clothes Dryer |
|---|---|
| Capacity | 9 |
| Energy consumption | 160 Kwh |
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Number of Cycles | 14 |
| EAN | 4242003680339 |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
DOOR
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
SAFETY FEATURES
| Lockable Door |
|---|
PROGRAMS
| Number of Programs | 12 Programs |
|---|---|
| Cotton | |
| Quick Dry | |
| Delicate | |
| Steam program | |
| Easy Care | |
| Wool Softening | |
| Allergy Plus | |
| Mixed | |
| Quilts | |
| Shirts | |
| Towels | |
| Time Dry |
COUNTRY OF ORIGIN
| Origin | Poland |
|---|
NOISE LEVEL
| Highest Operating Noise | 9 dB |
|---|








Reviews
There are no reviews yet.