Product Description
LG 637L French Door Plumbed Fridge with Ice and Water Stainless Steel GF-L700PL
Warranty: 1 Year
Upgrade your kitchen with the LG 637L French Door Fridge with Ice & Water Dispenser . Combining elegance and functionality, this fridge boasts a sleek PureFlat design that adds a touch of style to your space. With a generous 637L litre capacity, it easily accommodates the needs of large families, making weekly grocery shopping a breeze.
Key Features:
Elegant PureFlat design adds sophistication to your kitchen
Spacious 637L litre capacity perfect for large families
Convenient smart connectivity via Wi-Fi and the Hisense ConnectLife app
Metal Tech Cooling ensures even temperature distribution for better freshn
Key Specifications
| Model Number | GF-L700PL |
|---|---|
| Weight (kg) | 138 kg |
| Depth (mm) | 729 mm |
| Height (mm) | 1792 mm |
| Width (mm) | 914 mm |
| Dispenser | Ice and water |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Ice making space uses 13 litres of freezer net capacity, usable volume of freezer is 261 litres. |
| Plumbing required | Yes |










Reviews
There are no reviews yet.