Product Description
| Total capacity | 10kg |
|---|
Consumption
| Energy rating | 4.5 star |
|---|---|
| Energy usage | 289kWh/year |
| Water rating (WELS) | 4.5 star |
Features
| + Garment | |
|---|---|
| Adjustable feet height | |
| Adjustable soak time | 5 (Cold, 30, 40, 60, 90) |
| Adjustable spin speed control | |
| Adjustable temperature control | |
| Anti-Bacteria Treatment (ABT) in the gasket | |
| Automatic door lock | |
| Child/Keylock | |
| Drum light | |
| Dual spray | |
| Eco mode | |
| Favourite mode | |
| Inverter Motion | |
| LED display | |
| Smart dosing | |
| Stain treatment | |
| Stainless steel drum | |
| Start/Pause button | |
| Steam refresh | |
| Time to go | |
| UV Protect | |
| Wi-Fi capable | |
| Woolmark certified |
Performance
| Maximum spin speed | 1400rpm |
|---|---|
| Motor type | BLDC |
| Speed up wash function | |
| Spin speeds | No Spin, 400, 800, 1200, 1400 |
| Wash temperatures | 5 (Cold, 30, 40, 60, 90) |
Product dimensions
| Depth | 688mm |
|---|---|
| Depth of top cover & dial (door closed) | 688mm |
| Depth of top cover & dial (door open) | 1150mm |
| Height | 850mm |
| Width | 595mm |









Reviews
There are no reviews yet.