Product Description
| Dryer Type | Condenser |
|---|---|
| Model Number | EDC2086GDW |
| Drying capacity | 8 kg |
| Weight (kg) | 46 Kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
| Notes | Reversible door |
| Stackable |
| Energy Star Rating |
|---|
ADDITIONAL DIMENSIONS
| Package Weight (kg) | 46 |
|---|
OTHER
| Package Dimensions (H x W x D) | 890 x 640 x 680 |
|---|---|
| Primary Product Category | Clothes Dryer |
| Capacity | 8 |
| Energy consumption | 357 Kwh |
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Reverse Tumble Action | |
| Front Venting | |
| EAN | 7332543451401 |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
ELECTRICAL CONNECTION
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.4 m |
SAFETY FEATURES
| Child lock |
|---|
| Default Door Hinge | Left |
|---|
NOISE LEVEL
| Noise when working | 64 dB |
|---|---|
| Highest Operating Noise | 8 dB |
PROGRAMS
| Number of Programs | 9 Programs |
|---|---|
| Quick Dry | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Synthetics | |
| Cotton Dry | |
| Wool Softening | |
| Refresh Dry | |
| Bedding | |
| Easy Iron Dry |
COUNTRY OF ORIGIN
| Origin | Poland |
|---|








Reviews
There are no reviews yet.