Product Description
| Model Number | WAU28490AU |
|---|---|
| Washing capacity | 10 kg |
| Spin Speed | 1400 RPM |
| Weight (kg) | 80.5 Kg |
| Depth (mm) | 632 mm |
| Height (mm) | 848 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Accessories included | 1 x 1200mm Drain Hose, 1 x 1200mm Outlet hose |
| Finish Colour | White |
| Notes | 590mm cabinet depth does not include the front door. |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet/Silver Door |
ENERGY EFFICIENCY
| Energy Star Rating |
|---|
ADDITIONAL DIMENSIONS
| Depth With Door Open | 632 mm |
|---|---|
| Package Weight (kg) | 85 |
OTHER
| Package Dimensions (H x W x D) | 890mm x 710mm x 675mm |
|---|---|
| Water efficient | 4.5 |
| Energy consumption | 2.1 Kwh |
| Number of Cycles | 16 |
| Water consumption | 86 L |
| Add items after youve started the load | |
| Overflow Protection | |
| Washing Machine Type | Front load |
| Automatic dosing | |
| Allergy | |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 4242005138746 |
| Eco Program | |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
ELECTRICAL CONNECTION
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.1 KW |
| Maximum current rating | 10 Amps |
| Length of cord | 1.5 m |
PROGRAMS
| Jeans | |
|---|---|
| Dark Wash | |
| Number of Programs | 16 Programs |
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Rinse | |
| Easy Care | |
| Drum Clean | |
| Allergy Plus | |
| Mixed | |
| Quilts | |
| Spin | |
| Shirts | |
| Sports |
SAFETY FEATURES
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
SMART FEATURES
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display |
DOOR
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
WATER EFFICIENCY
| Litres Used Per Wash | 86 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01763 |
NOISE LEVEL
| Noise Level Spinning | 74 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 49 dB |
COUNTRY OF ORIGIN
| Origin | China |
|---|








Reviews
There are no reviews yet.