Product Description
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | WTW87565AU |
| Drying capacity | 9 kg |
| Weight (kg) | 56 Kg |
| Depth (mm) | 599 mm |
| Height (mm) | 842 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Finish Colour | White |
| Stackable |
| Energy Star Rating |
|---|
ADDITIONAL DIMENSIONS
| Depth With Door Open | 652 mm |
|---|
OTHER
| Package Dimensions (H x W x D) | 890 x 630 x 670 |
|---|---|
| Primary Product Category | Clothes Dryer |
| Capacity | 9 |
| Energy consumption | 160 Kwh |
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Number of Cycles | 14 |
| Reverse Tumble Action | no |
| Front Venting | yes |
| Rear Venting | no |
| Program Memory | |
| EAN | 4242002820354 |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
ELECTRICAL CONNECTION
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.45 m |
PROGRAMS
| Super Quick | |
|---|---|
| Number of Programs | 14 Programs |
| Quick Dry | |
| Delicate | |
| Steam program | |
| Easy Care | |
| Cotton Dry | |
| Wool Softening | |
| Down Wear | |
| Allergy Plus | |
| Quilts | |
| Shirts | |
| Towels | |
| Time Dry | |
| Sports |
SAFETY FEATURES
| Child lock |
|---|










Reviews
There are no reviews yet.