Product Description
| Model Number | WAY32891AU |
|---|---|
| Washing capacity | 9 kg |
| Spin Speed | 1600 RPM |
| Weight (kg) | 82.7 Kg |
| Depth (mm) | 590 mm |
| Height (mm) | 848 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Accessories included | 1 x 1500mm Inlet hose, 1 x 1500mm Outlet Hose |
| Finish Colour | White |
| Notes | 632mm depth includes door and handle |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet/ Silver Door & Control Panel |
| Automatic | |
|---|---|
| Night Wash | |
| Dark Wash | |
| Number of Programs | 14 Programs |
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Cold Wash | |
| Easy Care | |
| Drum Clean | |
| Allergy Plus | |
| Mixed | |
| Quilts | |
| Shirts | |
| Outdoor Care |
ENERGY EFFICIENCY
| Energy Star Rating |
|---|
ADDITIONAL DIMENSIONS
| Package Weight (kg) | 84 |
|---|
OTHER
| Package Dimensions (H x W x D) | 875 x 660 x 690 |
|---|---|
| Primary Product Category | Front Load Washer |
| Water efficient | 4.5 |
| Energy consumption | 269 Kwh |
| Number of Cycles | 14 |
| Water consumption | 77 L |
| Add items after youve started the load | |
| Overflow Protection | |
| Washing Machine Type | Front load |
| Automatic dosing | |
| Allergy | |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 4242005035328 |
| Eco Program | |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Made in Germany |
ELECTRICAL CONNECTION
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 0.74 KW |
| Maximum current rating | 10 Amps |
| Length of cord | 1.6 m |
SAFETY FEATURES
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
SMART FEATURES
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display |
DOOR
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
WATER EFFICIENCY
| Litres Used Per Wash | 77 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01484 |
NOISE LEVEL
| Noise Level Spinning | 73 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 47 dB |
COUNTRY OF ORIGIN
| Origin | Germany |
|---|








![Westinghouse 496L Bottom Mount Fridge (Dark Stainless Steel) [Right] WBE5300BC-R](https://gogetappliances.com.au/wp-content/uploads/2025/08/461172-Product-0-I-637245391269879112_f6187560-36f1-430a-bbe8-da13791c712d-291x353.webp)

Reviews
There are no reviews yet.