Product Description
| Screen Technology: | QLED |
|---|---|
| Screen Size: | 75″ |
| Screen Resolution: | 3840 x 2160 |
| Display Resolution: | 4K Ultra HD |
| Colour Technology: | Quantum Dot |
| TV Processor: | AiPQ Processor 3.0 |
| Smart TV: | Yes |
| Compatible Video Streaming Apps: | Netflix / Stan / Amazon Prime / YouTube |
| Built-in Voice Assistant (Hands-free): | Yes – Amazon Alexa, Google Assistant |
| Built-in Voice Assistant (Via Remote Control): | Yes – Google Assistant |
| Dimming: | Full Array |
| HDR Format: | HDR10+ & Dolby Vision IQ |
| Sound: | Dolby Atmos |
| Refresh Rate: | Up to 144Hz |
| Motion Rate: | 200 |
| HDMI Input: | 4 |
| USB Input: | 2 |
| Energy Rating (Star): | 3.5 |
| Release Year: | 2023 |
| Series: | C745 |
| VESA Wall Mount Size (mm): | 400 x 400 |
| Weight with stand (without stand): | 29.3kg (28.1kg) |
| Product Height (mm): | 960 |
| Product Width (mm): | 1667 |
| Product Depth (mm): | 72 |
| Additional Features: | IMAX Enhanced, FreeSync Premium Pro |
| What’s In The Box: | TCL 65″ C745 QLED Google TV 23, included accessories, user manuals – Remote Control, Remote Control Battery 2 x AAA (included), Quick Start Guide, Warranty Card, User Manual |









Reviews
There are no reviews yet.