Product Description
| Model Number | WW75K5210WW |
|---|---|
| Washing capacity | 7.5 kg |
| Spin Speed | 1200 RPM |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
ENERGY EFFICIENCY
| Energy Star Rating |
|---|
ELECTRICAL CONNECTION
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
OTHER
| Primary Product Category | Front Load Washer |
|---|---|
| Water efficient | 4.5 |
| Transfer to Clearance | |
| Energy consumption | 142 Kwh |
| Water consumption | 63 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| Samsung Diamond Drum | |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 8806088551913 |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
SAFETY FEATURES
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
SMART FEATURES
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display |
DOOR
| Default Door Hinge | Left |
|---|
WATER EFFICIENCY
| Litres Used Per Wash | 65 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01367 |
PROGRAMS
| Number of Programs | 11 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Handwash | |
| Wool |










Reviews
There are no reviews yet.