Product Description
| Model Number | WH8060F1 |
|---|---|
| Washing capacity | 8 kg |
| Spin Speed | 1400 RPM |
| Depth (mm) | 645 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
| Notes | The product dimensions and specifications in this page apply to the specific product and model. Under our policy of continuous improvement, these dimensions and specifications may change at any time. |
| Primary Product Category | Front Load Washer |
|---|---|
| Water efficient | 5 |
| Energy consumption | 319 Kwh |
| Water consumption | 57 L |
| Overflow Protection | |
| Washing Machine Type | Front load |
| Fisher Paykel Range | FabricSmart |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 9415112932285 |
SMART FEATURES
| Delay Start |
|---|
WATER EFFICIENCY
| Litres Used Per Wash | 57 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01168 |
SAFETY FEATURES
| Lockable Door |
|---|
NOISE LEVEL
| Noise Level Spinning | 58 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 49 dB |
PROGRAMS
| Number of Programs | 13 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Cold Wash |










Reviews
There are no reviews yet.