Product Description
| Model Number | WAK24160AU |
|---|---|
| Washing capacity | 7 kg |
| Spin Speed | 1200 RPM |
| Weight (kg) | 77 Kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
| Primary Product Category | Front Load Washer |
|---|---|
| Water efficient | 4 |
| Transfer to Clearance | |
| Energy consumption | 264 Kwh |
| Water consumption | 72 L |
| Add items after youve started the load | |
| Overflow Protection | |
| Washing Machine Type | Front load |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 4242002794112 |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
SAFETY FEATURES
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
SMART FEATURES
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display |
DOOR
| Default Door Hinge | Left |
|---|
WATER EFFICIENCY
| Litres Used Per Wash | 72 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01108 |
NOISE LEVEL
| Noise Level Spinning | 73 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 55 dB |
PROGRAMS
| Number of Programs | 15 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Handwash | |
| Wool | |
| Regular |
COUNTRY OF ORIGIN
| Origin | India, Turkey |
|---|









Reviews
There are no reviews yet.