Product Description
| Model Number | WAY32540AU |
|---|---|
| Washing capacity | 8 kg |
| Spin Speed | 1600 RPM |
| Depth (mm) | 590 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
ENERGY EFFICIENCY
| Energy Star Rating |
|---|
OTHER
| Primary Product Category | Front Load Washer |
|---|---|
| Water efficient | 5 |
| Transfer to Clearance | |
| Energy consumption | 320 Kwh |
| Number of Cycles | 14 |
| Water consumption | 58 L |
| Add items after youve started the load | |
| Overflow Protection | |
| Washing Machine Type | Front load |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 4242002710556 |
| Made in Germany |
SAFETY FEATURES
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
SMART FEATURES
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display |
DOOR
| Default Door Hinge | Left |
|---|
NOISE LEVEL
| Noise Level Spinning | 74 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 51 dB |
PROGRAMS
| Number of Programs | 14 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Regular | |
| Cold Wash | |
COUNTRY OF ORIGIN
| Origin | Germany |
|---|
WATER EFFICIENCY
| Water Star Rating |
|---|








Reviews
There are no reviews yet.