Product Description
KEY SPECIFICATIONS
| Model Number | WH1060P1 |
|---|---|
| Washing capacity | 10 kg |
| Spin Speed | 1200 RPM |
| Weight (kg) | 69 Kg |
| Depth (mm) | 665 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Power (W) | 1000 Watts |
| Accessories included | 1 x 2000mm Hot & Cold Inlet Hoses, 1 x 1300mm Drain Hose, |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet/ Silver Control panel with a Dark Door |
ENERGY EFFICIENCY
| Energy Star Rating |
|---|
ADDITIONAL DIMENSIONS
| Package Weight (kg) | 77 |
|---|
FUNCTIONS
| Number of Functions | 12 |
|---|
OTHER
| Package Dimensions (H x W x D) | 890 x 672 x 716 |
|---|---|
| Primary Product Category | Front Load Washer |
| Water efficient | 4 |
| Energy consumption | 330 Kwh |
| Number of Cycles | 13 |
| Water consumption | 99 L |
| Add items after youve started the load | |
| Overflow Protection | |
| Washing Machine Type | Front load |
| Allergy | |
|---|---|
| Fast Wash Option | |
| EAN | 9415112932681 |
| Eco Program | |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
ELECTRICAL CONNECTION
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 Amps |
| Length of cord | 1.5 m |
SAFETY FEATURES
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
SMART FEATURES
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display | |
| AddWash |
DOOR
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
WATER EFFICIENCY
| Litres Used Per Wash | 99 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01622 |
NOISE LEVEL
| Noise Level Spinning | 74 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 50 dB |
PROGRAMS
| Number of Programs | 13 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Handwash | |
| Heavy Duty | |
| Easy Iron | |
| Rinse | |
| Drum Clean | |
| Spin | |
| Bedding | |
| Everyday |
COUNTRY OF ORIGIN
| Origin | China |
|---|









Reviews
There are no reviews yet.