Product Description
Capacity
| Volume | 463L |
|---|---|
| Volume freezer | 152L |
| Volume refrigerator | 311L |
Consumption
| Annual energy consumption | 371kWh/year |
|---|---|
| Energy rating | 4 star |
Features
| Recessed handle |
|---|
Freezer Features
| Easy access top freezer drawer | |
|---|---|
| Freezer drawers | 6 |
| Manual twist ice maker and bin |
Performance
| Anti-Bacterial Treatment | |
|---|---|
| Frost free freezer |
Product dimensions
| Depth | 666mm |
|---|---|
| Height | 1804mm |
| Width | 833mm |
Refrigerator features
| Adjustable glass shelves | 2 |
|---|---|
| Control type | External LED display |
| Crisper bin | |
| Door shelves | 6 |
| Egg Trays | |
| Humidity controlled crisper bins | |
| LED lighting | |
| Non-plumbed water dispenser | |
| Smart Lock door |






![LG 506L Slim French Door Fridge (Stainless) [Plumbed] GF-L500PL](https://gogetappliances.com.au/wp-content/uploads/2024/07/668726-Product-0-I-638500697404330706-291x353.webp)


Reviews
There are no reviews yet.