Product Description
| Model Number | WH8060J3 |
|---|---|
| Washing capacity | 8 kg |
| Spin Speed | 1200 RPM |
| Weight (kg) | 69 Kg |
| Depth (mm) | 595 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 1 x 1500mm Cold Water Hose Connection, 1 x 1600mm Outlet hose. |
| Finish Colour | White |
| Stackable | No |
| Finish Colour Description | White Cabinet/Silver Control Panel & Door trim. |
| Stacking kit included | No |
WARRANTY
ENERGY EFFICIENCY
| Energy Star Rating |
|---|
ADDITIONAL DIMENSIONS
| Package Weight (kg) | 71 |
|---|
OTHER
| Package Dimensions (H x W x D) | 890 x 672 x 672 |
|---|---|
| Water efficient | 4.5 |
| Energy consumption | 310 Kwh |
| Number of Cycles | 9 |
| Water consumption | 67 L |
| Overflow Protection | |
| Washing Machine Type | Front load |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 9415112922798 |
| Eco Program | |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
ELECTRICAL CONNECTION
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 Amps |
SAFETY FEATURES
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
SMART FEATURES
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display |
DOOR
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
WATER EFFICIENCY
| Litres Used Per Wash | 68 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01800 |
NOISE LEVEL
| Noise Level Spinning | 70 dB |
|---|
PROGRAMS
| Number of Programs | 9 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Heavy Duty | |
| Easy Iron | |
| Rinse | |
| Drum Clean | |
| Spin | |
| Everyday |
COUNTRY OF ORIGIN
| Origin | China |
|---|




![LG 65 Inch QNED86A EVO AI 4K UHD Smart Mini LED TV [2025] 65QNED86ASA](https://gogetappliances.com.au/wp-content/uploads/2025/10/65qned86a-291x353.jpeg)





Reviews
There are no reviews yet.