Product Description
| Model Number | HWGE8014 |
|---|---|
| Washing capacity | 8 kg |
| Spin Speed | 1400 RPM |
| Weight (kg) | 70 Kg |
| Depth (mm) | 545 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
ENERGY EFFICIENCY
| Energy Star Rating |
|---|
ADDITIONAL DIMENSIONS
| Package Weight (kg) | 71.6 |
|---|
OTHER
| Package Dimensions (H x W x D) | 890 x 640 x 627 |
|---|---|
| Primary Product Category | Front Load Washer |
| Water efficient | 4.5 |
| Energy consumption | 262 Kwh |
| Number of Cycles | 16 |
| Water consumption | 59 L |
| Add items after youve started the load | |
| Overflow Protection | |
| Washing Machine Type | Front load |
| Allergy | |
| EAN | 9337640005845 |
| Eco Program | |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
ELECTRICAL CONNECTION
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2 KW |
| Length of cord | 2 m |
SAFETY FEATURES
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
SMART FEATURES
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display |
DOOR
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
WATER EFFICIENCY
| Litres Used Per Wash | 59 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01881 |
NOISE LEVEL
| Noise Level Washing | 53 dB |
|---|
PROGRAMS
| Number of Programs | 16 Programs |
|---|---|
| Cotton | |
| Wool | |
| Steam program | |
| Drum Clean | |
| Auto Program | |
| Mixed | |
| Spin | |
| Shirts | |
| Rinse and Spin |
COUNTRY OF ORIGIN
| Origin | Slovenia |
|---|










Reviews
There are no reviews yet.