Product Description
| Dryer Controls | Electronic |
|---|---|
| Features |
|
| Full reversible door Customise to your needs with four different handle positions | |
| LED drum light | |
| Auto Off functio |
WARRANTY
| One Year |
|---|
ENERGY EFFICIENCY
| Energy Star Rating: 9 |
|---|
KEY SPECIFICATIONS
| Depth (mm) | 633 mm |
|---|---|
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
| Finish Colour Description | White Cabinet/Silver Door & Control Panel |
| Drain hose included | Yes |
OTHER
| Primary Product Category | Clothes Dryer |
|---|---|
| Capacity | 8 |
| Energy consumption | 177 Kwhr/yr |
| EAN | 7332543541409 |
PROGRAMS
| Number of Programs | Cotton, Synthetic, Delicate, mixed load, Silk, bed linen, Duvet, outdoor, Wool, Eco Cotton, Favourite, App Program |
|---|
FUNCTIONS
| Power/on/off, Start/Pause, Anti crease, clean filter reminder, Child Lock, Delay Start, crease guard,auto off, Extra Silent, reverse tumbling drum action, LED drum light, Refresh, Eco, Dryness, Reverse Plus, End Alert |
|---|










Reviews
There are no reviews yet.